Oldalak

2010. április 11., vasárnap

Akkezdet Phiai - Kottazűr

ELŐZMÉNYEK Bevallom férfiasan, nem vagyok akkezdetektől fogva rajongó, ettől függetlenül az első Akkezdet Phiai albumot mára rongyosra hallgattam, oda-vissza. Akkezdet névre hallgató első lemez korszakalkotó mestermunka volt a magyar repp-biznicben, 2004 óta nem volt olyan előadó hazánkban, aki felül tudta volna múlni Saiid és Újonc szócsavaró, szabadasszociációs, végtelennek tűnően rímelő számait. ("hidd el, én csak magamat szórakoztatom/ bejön, hogy az atom sztorit proton-elektron helyett több szóra oszthatom/ én csak elragozgatok, amíg te elrágózgatol" Újonc: Hogy Üssön.)

A VÁRAKOZÁS Rengeteg időt kellett várni az új album megérkezésére, itt-ott "a magyar underground hip-hop Runs 'n' Roses-ának" titulálták a duót. Jöttek az infók, hogy dupla album lesz.. mindenki dörzsölte a tenyerét... Aztán jött a klip. A Zenebuddhizmus rendesen megalapozta a hangulatot az amúgy is türelmetlen várakozás idejére. Egyszerű és igényes klip egy hihetetlenül ötletes dalszöveggel és újszerű zenei alappal - igen magas is a videó nézettsége a youtube-on. Már itt érezni lehetett, hogy az új téma kiforrottabb lesz, konkretizálódni látszik a téma, a mondanivaló, és érezhető benne az élettapasztalat.
Aztán eljött a nagy nap, április negyedike, amikor is a budapesti Toldi moziban bemutatták az új cuccot, a Kottazűrt, és mellé egy új, amolyan art videóklipet, amely a Hisz Sztori (Kiskece) című trekkhez készült.

A DUPLALEMEZES KIADVÁNY összesen 30 dalt tartalmaz. Az 1. és 2. része élesen elkülönül egymástól: míg az első cd az elejétől végéig szellemes, pörgős számokkal van tele, addig a másodikon helyet kapnak az elvontabb, művészibb témák, slam poetry-költemények, itt-ott élőzenés betéttel, filozofikus témákat boncolgatva. Első hallgatásra az cd nr.1 a szimpatikusabb, de a második lemezen is vannak klassz számok. Saiid rengeteget fejlődött beatmaking terén, egész jó alapokat rakott össze.

A KÖZREMŰKÖDŐK Az első lemezhez képest feltűnő különbség, hogy a Kottazűrön vannak közreműködők, míg Akkezdeten nem volt egy sem. Itt a zeneszerzés is megosztott munka volt már: a 30 - Semmi zenéjét Slow készítette (hatalmas beat, slágerré teheti a számot!), a Let's Go Bagó, a Budepesmód és a Hisz Sztori alapjait pedig a Realistic Crew rakta össze (akikről én semmit sem tudok..), az 5 Terem Cadik műve, Kunert Péter pedig a Sprintért volt felelős. Vendégségbe érkeztek reppelni is, a saját felfedezett MC Zeek (aki jónak jó, de a színvonalat persze nem tudja emelni, nehéz is az nagyon), az NKS tagjai külön-külön mondják meg a magukét, Zenk hihetetlen reppet tol, Nospa nem különösebben emelkedik ki, Sena pedig énekel egyet, ami üde színfolt a lemezen.

A SZÖVEG csillagos ötös, jópár számnál a székből folyok le a dumáktól, annyira ütnek. Pozitív változás, hogy mostmár a rímelés felhalmozása sokkal kevésbé öncélú, és a szövegek szép lassan a sok ötletből végre mondanivalóvá olvadnak össze. Persze a szójátékosság marad, sőt, kiforrottabb, mint valaha.

A LEGJOBB számok: a szlengszótár Szófacsar, a Völgyeim és Utaim (a legeslegesleg áá...), a 30 - Semmi (a legjobb beat és a legjobb Újonc verze), a 06-1-996-2010, a Rámnémetnemlel, (a legjobb Saiid repp) a Zenebuddhizmus és az Egy Ház.

SZERINTEM Kételyek övezték az album megjelenését, nem tudtuk, tudják-e majd űberelni az eddigi dolgaikat. Magasan volt a mérce, de ismét sikerült rátenni egy lapáttal. Hallgatás közben folyamatos a katarzis, fantasztikus mű. Perfetto.

2 megjegyzés:

  1. Így is van ! Fellegekben ez az album ! Nagyon jó :) és eredetit dedikálták 4.én a helyszinen :) jó volt :)

    Azóta is hallgatom minden nap :)

    MonDee

    VálaszTörlés
  2. hát engem nemlepett meg hogy ilyen k@^~˘°jó lett ez az album :D AKKEZDET a legjobb és az is marad :D

    VálaszTörlés